firewall

Web Tasarım’da Renk Uyumu

Web Tasarım’da Renk Uyumu

Web tasarımcıların bir projeye başlamadan önce yaptıkları ön çalışmada mutlaka konuştukları bir konu olur. Bu konu web tasarımda renk uyumu konusudur. Tasarımı yapılacak site ne olursa olsun bu uyumun mutlaka yakalanması gerektiğinden, web tasarımında renk uyumu çok önemli bir konudur.

Tasarımı yapılacak olan internet sitesi kurumsal bir site de olsa, ticaret sitesi de olsa, herhangi bir spor takımının sitesi de olsa, mutlaka renk uyumu yakalanmalıdır.

Çünkü örneğin kurumsal bir internet sitesine giren kullanıcılar, sitede kullanılan renklerin firma ile bağlantılı olmasını isterler. Aynı şekilde bir spor takımının sitesi, spor takımının renklerinden bağımsız olarak tasarlanamaz.

Yeni Nesil Tasarımlarda Renk Unsuru

Ziyaretçilerin internet sitelerinde daha fazla kalmasını sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesi renk unsurudur. Eğer tasarımı yapılan web sitesi renk uyumu konusunda başarılı bir site değilse, o internet sitesi başarılı bir site olamaz.

Bundan dolayı yeni nesil tasarım kodlamalarında en önde yer alan unsur renk unsurudur. Yeni internet sitelerinden, renk uyumunu sağlayan siteler başarılı olmaktadır. Renk uyumunu sağlayamayan internet siteleri ise başarılı kabul edilmezler.

Renk uyumunu sağlamak ise ancak profesyonel web tasarım uzmanlarının kolay bir şekilde yapabileceği bir iştir. Bu uyumu sağlamak için yapılan işler bazen renk uyumunun bozulmasına ve hatta kötü bir hale gelmesine neden olabilir.

Uyumlu Renk Paletleri Nasıl Oluşturulur?

En ufak bir yanlış renk kullanımının bile renk uyumunu bozabileceği bir web sitesinde renk uyumu nasıl sağlanır? Bu uyumu sağlamak, her zaman aynı renkleri kullanmak ya da aynı renkleri ağırlıklı olarak kullanmak anlamına gelmez.

Renk uyumunun genel ölçüde yakalanması web sitesinin renk uyumu konusunda başarılı bir site olması için yeterlidir. Sitenin renk uyumu için öncelikle konusu dikkate alınmalıdır. Konudan ve içerikten haberdar olmayan kişiler web tasarımında renk uyumu konusunu isteseler de dikkate alamazlar.

Uyumlu renk paletlerinin oluşturulmasında ve kullanılmasında ise teknik bilgiye ihtiyaç vardır. Yani profesyonel bir internet sitesinin oluşturulmasında etkili olanlardan biri yeterli önbilgi iken, diğeri teknik bilgi ve profesyonelliktir.

Bu iki bilgi türü doğrultusunda sitelere göre uyumlu renk paletlerini oluşturmak çok kolay olacaktır.

Renkler Sitenizin Standartlarını Belirler

Web sitesinde kullanılan renkler sitenizin kalitesini ve standartlarını belirler. Renk uyumunun önemi biraz da buradan gelir.

Dünya çapında standartlara sahip olmak isteyen internet siteleri mutlaka üst düzey bir renk uyumu yakalamalıdır. Bu renk uyumu yakalanmazsa, çeşitli özellikler internet sitesinin başarılı standartlara sahip olması noktasında yetersiz kalacaktır.

Bugün bütün dünyada, internet siteleri için oluşturulmuş kalite standartlarının tamamı sitelerde renk uyumunun yakalanmasını ister. Bu uyum yakalanmadığı takdirde söz konusu internet sitesini başarılı bir site olarak kabul etmez ve o sitenin standartlarına uyum sağladığını söylemez.

Farklı Algoritmalara Etkisi Vardır

Web tasarımda renklerin etkisi bütün bu bahsettiğimiz konuların dışında, farklı algoritmalara da olur. Örneğin arama motorlarının yapay beyinleri, internet sitelerini derecelendirirken bu işi renk uyumuna dikkat ederek yapar.

Eğer siteniz başarılı olsun ve Google başta olmak üzere bütün arama motorlarında ilk sıralarda yer alsın, böylece günlük milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilsin istiyorsanız, yapmanız gereken ilk işlerden bir tanesi, sitenizde kullandığınız renkleri uyumlu hale getirmek olacak.

Uyumsuz bir renk kullanımı internet sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını ve genel başarısını sürekli aşağıya çekecektir. Bu nedenle renk uyumunun SEO açısından da önem taşıdığı rahatlıkla söylenebilir.Sponsor Reklamlar